Genç Dahiliyeciler
Genç Dahiliyecilerden Haberler
ESIM 2012 İZLENİMLERİM

ESIM’e katılacağımı öğrendiğim anı hatırlıyorum, çok mutlu olmuştum. Bu benim katılacağım ilk uluslar arası kongre olacaktı. Hatta kongreden de öte, bu bir “okul” olarak adlandırılıyordu. İtiraf etmeliyim ki ESIM’in bu yıl Türkiye’de yapılacak olması nedeniyle içimde ufak bir burukluk vardı. Adı “Avrupa” İç Hastalıkları Okulu ya, sanki Türkiye’de yapılınca bir eksiği olacakmış gibi…

Programa göz gezdirdiğimde katıldığım diğer kongrelerden daha dolu dolu, uzunca olduğunu fark ettim. Nitekim öyle de oldu.

Açılıştan itibaren dersler olsun, CPC’ler, Workshplar olsun su gibi akıp geçti. Benim için hem teorik hem de sosyal ve kültürel açılardan CPC ve workshoplar çok öğretici, düşündürücü oldu. Yoğunluk, yorgunluk ve prosedürlerden zaman zaman kaybettiğim “dahili” irdeleme heyecanımı tazelediler. Özellikle “Leadership” konulu çalıştaydan ve İskender Sayek hocamızdan çok etkilendiğimi belirtmek isterim. Workshoplarda ve serbest zamandaki sohbetlerde Avrupalı asistanlarla hem sorunlarımızın hem de işimizle ilgili güzel yönlerin ne kadar benzediğini görmek beni gerçekten çok şaşırttı. Ayrıca ihtisas eğitimimizin kalitesi ve mesleki tatmin/yeterlilik açısından birçok Avrupa ülkesinden önde olduğumuzu görmek beni gururlandırdı.

Ancak nöbet ve gündüz mesaisinin birleşmesi, diğer ülkelerden çok çok daha fazla haftalık çalışma saatimiz olduğunu öğrenmek ise motivasyonumu kırdı. Bu durumun sosyal ve akademik başarım açısından önemli bir kayba yol açtığının bir kez daha ayrımına vardım.

Yine de, ESIM’in bende oluşturduğu temel duygu “gurur” oldu. Ev sahipliğini profesyonellikle birleştiren hocalarıma ilişkin Avrupalı arkadaşlarımdan çok güzel geri bildirimler aldım. “ Bu hoca sizin de derslerinize giriyo mu, beraber mi çalışıyorsunuz? Çok şanslısınız!” gibi söylemleri oldu birçoğunun.

Gerçekten ders ve CPC’lerde hocalarımın her biri ayrı birer başarı sergilediler. Avrupalı eğitimcilerden hiçbirinin eksiği yok hatla fazlası vardı ve bunu Avrupalı asistanlardan bizzat duymak beni çok gururlandırdı.

Doğasıyla, tarihiyle, kültürüyle, konforuyla ESIM’e Türkiye’de katıldığım için Avrupalı yeni arkadaşlarım gibi ben de çok mutlu oldum. Derslerin, sosyal programın ve en önemlisi “Associate Director” larımızın daha iyisini düşünemiyorum.

Bu fırsatı yakalamamda ve ESIM 2012’de emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunarım.


Araş. Gör. Dr. Seda TUTLUER
Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları A.B.D.