Tihudum

Tihudum Nedir?

Türk İç Hastalıkları ve Uzmanlık Derneği ile Bilimsel Bilişim tarafından geliştirilen TİHUDUM projesi; dernek üyeleri arasındaki iletişimi artırmak, sürekli eğitimi gerçekleştirmeye yönelik yeni, çağdaş ve etkin kanallar oluşturmak, online gerçekleştirilebilen yönetim kurulu, çalışma grubu toplantıları gibi bir çok fonksiyonla bilgiyi paylaşarak çoğaltmak amacındadır.

Proje iki temel ayak üzerinde geliştirilmiştir.
 
1. Masaüstü programı
Bütün dernek üyelerinin kayıtlı olduğu bu programda, online kullanıcılar kendi aralarında mesajlaşabilmekte, dosya transferi gerçekleştirebilmekte, kişisel bilgisayarlarının kamera ve mikrofonlarıyla, dernek yönetim kurulu üyeleri görüntülü ve sesli olarak toplantılarını canlı olarak yapabilmekte, çalışma grupları yine sesli ve görüntülü olarak toplantılar düzenleyebilmekte, her iki modülde ses ve görüntünün yanı sıra diğer kullanıcılar yapılan sunumları görebilmektedir. Masaüstü programı üzerinden uzmanıyla tartışmalar gerçekleştirilebilmekte, ayrıca Hastane İnfeksiyonları Dergisinin güncel sayılarına sadece dernek üyeleri bu program üzerinden erişebilmektedir.
 
2. Sosyal Ağ
Üyelerin ortak pano üzerinden paylaşımlarda bulunabildiği, içeriğin dernek üyelerinin katkılarıyla oluştuğu bu sosyal ağda, dernek tarafından canlı konferanslar düzenlenebilmekte, video ve sunumlar paylaşılabilmekte, çeşitli anketlerle üyelerin fikirlerine başvurulmakta, pek çok eğlenceli fonksiyon ile katılımcıların öğrenmenin yanında, hoşça vakit geçirmeleri sağlanmaktadır.

Sosyal Ağ

Üyelerin sosyal ağa girdiklerinde ilk karşılaştıkları bölüm ortak panodur. Bu panoda diğer üyelerin paylaşımları ile dernek paylaşımları görünmektedir. Kullanıcılar bu kısımda yazı, resim, video ve her türlü dosyayı paylaşabilirler.

Üyeler, sosyal ağ üzerinde profil bilgilerini, özgeçmişlerini, özel ilgi alanlarını anlatan ben kimim bölümünü, fotoğraflarını ve videolarını güncelleyebilir, eklemeler ve çıkarmalar yapabilirler. Ayrıca kullanıcılar sadece kendilerinin ulaşabileceği fotoğraf, video, sunum ve diğer dökümanlarını bana özel bölümünde depolayabilirler.
 
Kullanıcılar, düzenlenen canlı konferanslara sosyal ağ üzerinden erişebilir, online tv bölümünden videoları, sunu merkezi bölümünden slayt gösterilerini izleyip ilgililere sorularını yöneltebilirler. Hastane İnfeksiyonları Dergisi’nin güncel sayılarına sadece dernek üyelerinin erişimine imkan tanıyan sistem sayesinde, dergiye sosyal ağdan direk ulaşabilir, anketlere katılıp görüşlerini belirtebilir, anket sonuçlarını inceleyebilir, oyun ve eğlence bölümünde günün stresini atabilir, sosyal hayatın olmazsa olmazı pek çok aktiviteye katılabilirler.

Aynı zamanda üyeler gruplar oluşturabilir ve kurulmuş bir gruba katılabilirler. Böylece ister okul arkadaşlarıyla, ister aynı konuda çalıştıkları meslektaşlarıyla, isterlerse de aynı hobileri paylaştıkları kişilerle daha yakın iletişim içerisinde olabilirler.

Canlı Konferanslar

Sürekli gelişen tıp sektörünün hiç bitmeyen eğitim ihtiyacının önündeki engelleri ortadan kaldıran canlı konferans modülü, kullanıcıya ulaşım ve konaklama maliyetlerine katlanmadan, zaman harcamadan, sosyal hayatından mahrum kalmadan eğitim olanağı sunmaktadır.
 
Üyelerin alanında uzman eğitimcileri ve sunumlarını, evlerinin rahatlığında, ekran karşısında canlı olarak izleyebildikleri, görüntülü, sesli ve yazılı sorularla canlı olarak katılımcı olabildikleri bu sistem, aynı zamanda görsel olarak, gerçek bir konferansın bütün unsurları gözönüne alınarak oluşturulmuştur.

Salona girip, oturacağı koltuğu seçmekten, simültane çeviri eşliğinde alanında uzman yabancı bilim adamlarını canlı olarak izlemeye, salondaki diğer katılımcıları görüp onlarla sohbet edebilmekten, güncel haberlerin okunabileceği ekranlara kadar her türlü ihtiyaç gözönünde tutularak hazırlanan canlı konferans modülü, alanında benzeri olmayan bir eğitim aracıdır.

Çalışma Grubu Toplantıları

Dernek tarafından oluşturulan veya oluşturulacak çalışma gruplarının canlı toplantılar gerçekleştirebilmesi amacıyla geliştirilen bu modülde, çalışma grubunun başkanı ve konuşmacı kendi kamerasından görüntülü olarak, bilgisayarında kayıtlı bir sunumu yapabilmektedir.

Diğer grup üyelerinden katkı yapmak isteyenler bir buton aracılığıyla taleplerini oturum başkanına ilettiklerinde, konuşmacı değiştirilebilmekte böylelikle bütün grup üyelerinin sesli ve görüntülü katılımı kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Yönetim Kurulu Toplantıları

TİHUDUM projesi ile yönetim kurulu toplantılarının, kişisel bilgisayarlardaki kamera ve mikrofonlar kullanılarak, sesli ve görüntülü olarak yapılması olanağı sağlanmıştır. Ayrıca bu modül içerisinde sunum yapılabilmekte, yapılan sunumlar izlenebilmektedir.

Uzmanıyla Tartışma

Dernek tarafından düzenlenen, tarih ve saati duyurularla bildirilen uzmanıyla tartışma zamanlarında, kullanıcılar yazılı olarak, belirlenen konu çerçevesinde konunun uzmanıyla tartışmakta, bilgilerini geliştirebilmekte ve pekiştirebilmektedir.

İç Hastalıkları Dergisi Arşivi

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği’nin bilimsel destek verdiği ve 1994 yılından beri düzenli olarak yayınlanan İç Hastalıkları Dergisi arşivine ve güncel sayılarına sadece dernek üyeleri için bu program üzerinden online ulaşma imkanı sağlanmaktadır.

Oyun ve Eğlence

Bu alanda sosyal hayatın pek çok yönü, sanal dünyaya taşınarak, üyelerin TİHUDUM içerisinde hoş vakit geçirmeleri amaçlanmıştır. Bu çerçevede, üyelerin boş zamanlarını değerlendirebilecekleri, günün stresini atabilecekleri flash oyunlar, mekan tanıtımları, üyelerin katılımıyla zenginleşen ortak ajanda, maç tahminleri, küçük ilanlar, kitap ve film tanıtımları gibi pek çok fonksiyon sunulmaktadır.

Tip Sözlük

Türkiye'de ve dünyada alanında ilk ve tek olan bu sözlük, kuruluşunda "tipedi" yani tıp alanında bir ansiklopedi olarak hazırlanmıştır.

Bütün dernek üyelerinin katkılarıyla geliştirilmeye açık olan, sadece bilimsel anlamda değil, aynı zamanda yaşayan, gülümseten, düşündüren ve sürekli gelişen haliyle zengin ve farklı bir içeriğe sahip tip sözlük, hem her zaman bilgi için başvurulabilecek bir kaynak, hem de katkı yapılabilecek, düşüncelerin, fikirlerin, esprilerin paylaşılabileceği bir platform olma özelliğindedir.

Anketler

Mesleki konular, Türkiye’de ve dünyada yaşanan gelişmeler, üyelerin fikrini almaya ve katılımını sağlamaya yönelik konular dahil olmak üzere her alanda dernek tarafından anketler düzenlenmekte, 3 boyutlu grafiklerle desteklenen anket sonuçları üyelerle paylaşılmaktadır.

Online TV

Dernek tarafından üyelere faydalı olacağı düşünülen çeşitli videolar bu alanda paylaşılmaktadır. Ayrıca canlı konferansa katılma imkanı bulamayan üyeler belirli bir süre sonra canlı konferans kayıtlarını online tv modülünden izleme olanağı bulabilmektedirler.

Sunu Merkezi

TİHUD üyelerine yönelik olarak paylaşılan slayt gösterileri, bir video formatında, hiçbir ek işlem yapmaksızın kullanıcıların izleyebilmesi için sunulmaktadır. Canlı konferansa katılma imkanı bulamayan üyeler belirli bir süre sonra canlı konferansta yapılan sunumları sunu merkezi modülünden izleme olanağı bulabilmektedirler.

Jama ve Ejim Arşivi

TİHUDUM üyelerine dünyanın önde gelen dergilerinden JAMA ve EJIM’in güncel sayıları ile arşivlerine hiçbir ek maliyete ve çabaya katlanmadan TİHUDUM üzerinden ulaşma olanağı sunulmuştur.

Tihud Okulu Arşivi

Derneğin üyeler için bir başvuru kaynağı olarak oluşturduğu, klinik uygulama kılavuzları, olgular, kongre metinleri, güncel literatürler gibi başlıkları içeren TİHUD okulu arşivine sosyal ağ üzerinden kolaylıkla erişilebilmektedir.

E-Puan

TİHUDUM kullanıcısı bütün üyelerin, hem masaüstü programı hem de sosyal ağı kullandıkça puan kazandıkları bir e-puan sistemi mevcuttur. Üyeler, gönderdikleri her mesajdan, her dosyadan, izledikleri her videodan, canlı konferanstan ve TİHUDUM üzerinde yaptıkları benzeri her işlemden puan kazanırlar. Bu puanlarla, çeşitli kitaplardan, yurt içi ve yurt dışı kongrelere katılım burslarına kadar pek çok hediye kazanabilirler.

Basında Tihudum

Tihudum Üyeliği

Tihudum Üyeliği Tihudum Platform'undan gerçekleştirilmektedir.

Tihudum üyeliği için tıklayınız...